Co można wykonać ze skóry z królika?

Hodowle królików były bardzo popularne w Polsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Na jakiś czas słuch po nich zaginął i przetrwały nieliczne. Od pewnego czasu można jednak zauważyć wzrost zainteresowania tym tematem. Hodowanie tych zwierząt przynosi wiele korzyści. Jedną z największych zalet jest jednak możliwość pozyskania skóry, która wykorzystywana jest później do produkcji różnych produktów. Jakich?

 

Jakość skórek króliczych 

Skóra z królika uznawana jest za jeden z najlepszych materiałów wykorzystywanych w produkcji odzieży i dodatków. Ważne jest jednak, aby miała odpowiednią jakość. Ta z kolei wynika z:

  • warunków, w jakich prowadzona jest hodowla,
  • sposobu żywienia zwierząt,
  • czasu, w którym została pozyskana,
  • metody obróbki.

Czasem tylko jeden z tych czynników może sprawić, że nie wygląda ona tak, jak powinna. Co ciekawe, profesjonalne hodowle królików pozyskują ich skórę wyłącznie dwa razy w roku: wiosną i jesienią, kiedy następuje całkowita zmiana futra. Wówczas jest ono piękne i bardzo przyjemne w dotyku. Część specjalistów zauważa, że najlepsze skóry królicze to te pozyskiwane zwłaszcza w miesiącach jesiennych. Warto jednak w każdym przypadku sprawdzić ich dojrzałość. Jeżeli po rozchyleniu futra nie ma przebarwień, czy widocznych plam oznacza to, że można przystąpić do procesu jego pozyskiwania. 

Co produkuje się ze skór króliczych? 

Skóry królicze znajdują szerokie zastosowanie zwłaszcza w branży odzieżowej. Mogą być one wykorzystywane do produkcji futer, kurtek, żakietów, ale także szalików, rękawiczek i czapek. Zdarza się, że produkowane są z nich także inne artykuły takie jak torebki czy saszetki. Jest to tak naprawdę materiał bardzo uniwersalny. Oczywiście konieczna jest wcześniejsza obróbka skórki, jej odpowiednia konserwacja, a jeżeli wymaga tego zamówienie – także zafarbowanie na inny kolor. Coraz chętniej wybierane są jednak naturalne odcienie – tym bardziej, że dzięki różnym gatunkom królików istnieje możliwość pozyskania różnobarwnych materiałów. 

Hodowle zwierząt futerkowych działające w Polsce zaczynają od nowa cieszyć się coraz większą popularnością, a ze współpracy z nimi korzysta wielu producentów odzieży. Nie ma w tym nic dziwnego. Skóra królicza pięknie się prezentuje, pod względem jakości przebija wiele innych materiałów i jest bardzo delikatna – przez co dobrze się nosi.