Skóry naturalne - rodzaje

Skóra naturalna to jeden z najlepszych materiałów stosowanych w branży odzieżowej i obuwniczej. Na jej korzyść przemawia fakt, że jest bardzo trwała, dzięki czemu nie starzeje się tak szybko jak inne tworzywa. Odpowiednio konserwowana jest w stanie przetrwać w niezmienionej postaci nawet kilkadziesiąt lat. Na rynku dostępne są różne rodzaje skór naturalnych. Sprawdź, czym się charakteryzują i gdzie mogą być wykorzystywane.

 

Jak wygląda podział skór naturalnych?

 

Obecnie najpopularniejszym typem na rynku są skóry lakierowane, z których wykonywane jest obuwie oraz galanteria skórzana. Charakterystyczny jest dla nich bardzo mocny połysk, niezależnie od produktu, jaki został wykonany. Jednak błyszczenie nie jest naturalnym efektem tego materiału. Jest ono uzyskiwane poprzez zastosowanie specjalnego środka, który jednocześnie zabezpiecza skórę. Ten rodzaj jest jednak bardzo podatny na uszkodzenia. Każda nawet najmniejsza ryska jest mocno widoczna, dlatego warto dobrze zastanowić się przed wyborem produktów lakierowanych.

 

Dwa pozostałe typy to:

  • skóra surowa,
  • skóra licowa.

 

Pierwszy rodzaj wyróżnia się tym, że jego powierzchnia jest delikatnie szorstka. W tym obszarze można wyróżnić jednak kolejne podkategorie, ponieważ skóry mogą być wykonane z zamszu, nubuku czy weluru. Każda z nich wyróżnia się innymi właściwościami.

Drugi typ to materiał gładki, który jest zabezpieczany specjalnym środkiem, dzięki czemu jest bardzo odporny na wilgoć, czy różnego rodzaju zabrudzenia. Również w tym przypadku można mówić o występowaniu podziału, ponieważ skóry licowe dzielą się na te wykonane ze zwierząt: cieląt czy kóz.

 

Czy można odróżnić skórę naturalną od sztucznego tworzywa?

 

Wbrew pozorom odróżnienie tych dwóch materiałów wcale nie należy do trudnych. Skóry naturalne mają od spodu bardzo charakterystyczną strukturę, lekko mechowatą. Ponadto odróżnia je bardzo charakterystyczny zapach, którego nie da się przegapić. Warto także namacalnie sprawdzić produkt. Jeżeli jest miękki i delikatny w dotyku oznacza to, że został zastosowany materiał naturalny. To trzy podstawowe zasady, dzięki którym można określić czy została wykorzystana prawdziwa naturalna skóra, czy tylko bardzo dobra imitacja, która nie jest nic warta. Jest to bardzo ważne w przypadku artykułów, które mają służyć przez długie lata.